Pondělí, 21. červen 2021

V čase 6:39 oznámila paní bydlící v části Kolín 2, že má nějaký problém se sousedem. Na místo se dostavila, k prověření učiněného oznámení, autohlídka MP, která kontaktovala oznamovatelku. Oznamovatelka na dotaz, v čem spočívají problémy se sousedem, uvedla, že neví jestli slyší svého hlučného souseda, nebo se jí o hluku „jen zdá“. Hlídkou bylo na místě zjištěno, že jediný, ale pouze malý hluk v domě vydávají elektrické spotřebiče (lednice, kotel apod.), které takto signalizují, že jsou „v chodu“. Pouze dvě mňoukající chlupaté obyvatelky obydlí, u kterých bylo evidentní, že jsou zde „paní domu“, vytvářely dosti velký a slyšitelný hluk, který zde strážníci spíše zaznamenali. Oznamovatelka dále na dotaz uvedla, že nežádá přivolání lékaře, s tím, že za ní dochází denně pečovatelka. Oznamovatelka se pouze domnívala, že hluk, který vytváří její domácnost, je dílem sousedů, což se však na místě nepotvrdilo. V celé věci není dáno podezření, že by zde byl nějakým jednáním porušen zákon.

Neděle, 20. červen 2021

„Stejné chyby, stejné známky…“, známý slogan z oblíbené komedie skvěle padne na dvojici zlodějek, které se rozhodly odcizit v Bille na náměstí Republiky čokolády Mercie. První dívka (2001) odcizila 2 ks této cukrovinky, druhá dívka (1999) nebyla v této činnosti žádným nováčkem. Jejím počínáním zmizely z prodejní plochy v její tašce 3 ks výše uvedené sladkosti. Obě ženy se ke krádeži hlídce MP doznaly, obě události byly vyřešeny uložením pokuty – příkazem na místě. Obě zlodějky odcházely zklamané, že se jim lup nepodařil. „Ty jsi tou radostí, s kterou vždy chci být, jsi bouří, která kříží cestu mou. Jsi životní harmonie, o které každý sní, merci za to, že jsi, merci za to, že jsi…“

Sobota, 19. červen 2021

V odpoledních hodinách, prostřednictvím linky 156, požádala o pomoc paní, která uvedla, že se nemůže dovolat své mamince, které je 80 let. Dcera vyjádřila obavy o její zdraví a požádala strážníky o kontrolu, protože se na místo nemůže hned dostat. Do ulice Žižkova byla vyslána autohlídka, která zde zjistila, že paní je v pořádku, pouze má problém s mobilním telefonem. Telefon si omylem vypnula a následně, při jeho zapínání, špatně zadala kód PIN. Strážníci poskytli paní služební telefon, ze kterého byli příbuzní, nejprve strážníky, potom i paní, informováni o tom, jaká situace zde nastala. Oznamovatelka strážníkům poděkovala za pomoc a informace. Hlídka MP majitelce telefonu ještě poradila, jakým způsobem a kde může svůj telefonní přístroj znovu zprovoznit.

Čtvrtek, 17. červen 2021

Když strážníci pět minut před třetí hodinou ranní vyjížděli prověřit oznámení na tísňové lince, tušili, že je čeká náročný zákrok, kdy je většinou stejný scénář – tedy kde se míchá alkohol, agrese a rodinní příslušníci, popřípadě osoby jim blízké. Při příjezdu na místo v části Kolín 2 byla z rodinného domu slyšet hádka. Strážníky poté kontaktoval starší muž a uvedl, že v horním patře domu žije s dcerou její přítel, se kterým měl menší fyzickou „rozepři“. Vzhledem k tomu, že byt v horním patře je ve vlastnictví dcery, která se přítele zastávala, nebylo ho možno z nemovitosti vykázat. Obě strany byly hlídkou MP následně poučeny o tom, jak postupovat při řešení sporu úřední cestou.
„Mrtvý pták a dvě injekční stříkačky u Kina 99“ není název horrorového snímku z devadesátých let, ale situace oznámená na linku 156. Místo nálezu použitých stříkaček strážníky opět nepřekvapilo. V tomto místě a jeho okolí je jejich výskyt a výskyt jejich „odhazovatelů“ častý. Stříkačky následovaly další svoje „kamarádky“, neboť je strážníci opět sebrali a uložili do sběrného kontejneru na infekční odpad. Opeřenec byl vložen do igelitového pytle a zakončil tak svoji poslední cestu ve firmě AVE. Jeho nález v místě s injekčními stříkačkami byl tedy čistě náhodný.

Úterý, 15. červen 2021

V čase 3:44 byla MP požádána operačním pracovníkem linky 112 o pomoc při prověření jim oznámené události. Do ulice Dělnická se dostavila hlídka MP, ke strážníkům se přihlásila žena, která uvedla, že jí na zem spadl manžel a ona ho sama neuzvedne. Strážníci muže postavili na nohy. Lékařské ošetření odmítl s tím, že si pouze sedl a není zraněný. Vzhledem k tomu, že zde byla situace již vyřešena, hlídka místo opustila.
„Neopouštěj staré věci pro nové, i když barva šediví a prýská. Byly kdysi lesklé, byly chromové, a teď se jim na smetišti stýská…“. Opuštěná osobní vozidla, často pořízená v době, kdy mnozí z jejich řidičů nosili účes „na Jágra“, a u kterých se v době jejich největší slávy linuly z repráčků hity jako Coco Jambo od Mr. President, popřípadě Smells Like Teen Spirit od Nirvany, hyzdí kolorit města a zabírají parkovací místa. Vzhledem k tomu, že se nejenom spoluobčanům, ale i strážníkům tyto pozůstatky z doby „fialových sak a bílých ponožek v mokasínách“ nelíbí, nastala doba, kdy dochází k tzv. „lustrování“ jejich provozovatelů a k výzvám, aby si svá omšelá přibližovala z komunikací odstranili. Občas se setkáme s případem, kdy vlastník vraku hraje se strážníky a pracovníky úřadu „hru na schovávanou“, a u svého uchřadlého mazlíka odstraní registrační značky. K tomuto můžeme uvést, že máme, v mnohých případech, fota vozidel i s původní RZ. Převozní značka státu, jehož hlavním městem je Paříž, a která byla na vrak v okrajové části města umístěná dodatečně, byla tak zbytečnou snahou. V mnohých případech k odhalení přispějí i oznamovatelé s informací, že se jedná o auto Ferdy, Karla nebo Pepy, který jezdil za Mařenou z 2.p. Díky výše uvedenému tak, možná z pohledu občana, pomalu, ale jistě vraky mizí. Dokonce i ty, jejichž vlastník bydlí v jiném království.
V Bille, která se nachází na ulici Seifertova, si „nakoupil za pět prstů“ muž (1957) z Kolína. Tímto úmyslným jednáním naplnil skutkovou podstatu přestupku proti majetku, neboť zboží (sušenky, kávu a čokoládu) za 136,50 Kč přemístil z bodu A (prodejní plocha) do bodu B (taška pod nákupním vozíkem). Poté, když s tváří ostříleného borce, neboť nekradl poprvé, opustil bod C (úsek za pokladní zónou), byl zastaven ostrahou prodejny, a po seznámení se s hlídkou strážníků byl jimi náležitě oceněn – uložením pokuty.

Pondělí, 14. červen 2021

Několik minut po třetí hodině ranní požádal o asistenci MP dozorčí OO PČR, a to k výjezdu na jednu místní ubytovnu. Zde mělo dojít k fyzickému kontaktu mezi ubytovanými cizinci. Po příjezdu na místo strážníci zjistili, že to na chodbě a zemi jednoho z pokojů vypadá jak příprava na „párty na sněhu“ v Krkonoších. Chyběl už jen medvídek z Bogoty, popřípadě sněžné dělo a skútr. Jeden ze zde ubytovaných si totiž „na pomoc“ přibral kamaráda, v podobě práškového hasícího přístroje, jehož obsah skončil na podlaze. Strážníci poskytli policistům, kteří již událost na místě řešili, součinnost. Vzhledem k tomu, že zde byla „prášková mlha“, respirátory chránily osmahlé tváře a dýchací cesty strážců zákona nejen proti virům.

Neděle, 13. červen 2021

„Kdo si hraje, nezlobí“, pokud se tak děje v nevhodný čas, toto rčení neplatí. V čase 1:05 bylo přijato oznámení, že na dětském hřišti v Sendražicích si někdo hraje s míčem a dělá hluk. Na hřišti byli strážníky zjištěni tři mladíci, kteří si házeli míčem na basketbalový koš. Po domluvě o nevhodnosti tohoto jednání, vzhledem k pozdní hodině a jednáním, kterým ruší noční klid, byli vykázáni z prostoru hřiště.
Krásy Kolína se rozhodla prozkoumat starší fenka – kříženec staforda. Psí dáma nastoupila v ranních hodinách ve Velimi do vlakové soupravy a jako „černá pasažérka“ vystoupila zde ve městě. Autohlídka MP, která byla k této události přivolána, využila své zkušenosti, že jsou mnohé dámy lehce podplatitelné a stafordku, za pomoci pamlsků, nalákala do služebního vozidla. Z chování fenky bylo evidentní, že je zvyklá jezdit autem. Vzhledem k tomu, že nebyla čipovaná a šetření od pracovníků útulku, zda někomu nechybí, bylo negativní, obracíme se tímto na veřejnost, zda někdo fenku nepostrádá. Prozatím je umístěna v městském útulku Alíkov.
V čase 11:45 oznámil na linku 156 občan, že se u čerpací stanice na ulici Třídvorská pohybují ve vozovce kozy. Hlídka MP po příjezdu na místo zjistila, že se ve vozovce producírují tři kozy. Strážníci nejprve částečně usměrňovali provoz, než se podařilo zvířata, kterým se z vozovky vůbec nechtělo, odehnat za čerpací stanici. Zkušený strážník, neboť již v minulosti obdobnou situaci řešil, bravurně odchytil kozla – vůdce smečky, kterému nasadil vodítko. Místním šetřením byl zjištěn majitel zvířat. Kozla na vodítku, kterého strážníci dovedli až do „místa bydliště“, následovaly jeho kozí družky. Na místo se po chvíli dostavil jejich majitel a zvířata si převzal. Nechápal, jak se mohla dostat ven. Následně byl hlídkou poučen, muž se omluvil a přislíbil, že zvířata lépe zabezpečí.

Pátek, 11. červen 2021

Téměř denně dochází k události, kdy strážníci odchytávají zatoulané psy. Kuriózní situaci s nečekaným koncem řešila hlídka MP v odpoledních hodinách, kdy bylo na linku 156 přijato oznámení. Oznamovatel uvedl, že v ulici, která se nachází v části Kolín 4, pobíhá větší pes. K prověření daného oznámení byla ihned vyslána autohlídka MP, po příjezdu strážníků na místo bylo zjištěno, že se poblíž jednoho z domů, který má otevřené vstupní dveře, pohybuje velký pes. Bylo tedy evidentní, že pes patří k danému domu, a přes otevřené dveře utekl na ulici. Strážníci psa zahnali zpět do obydlí a následně jeho dveře přivřeli. V tuto chvíli však bylo zjištěno, že dveře od domu vykazují znaky násilí, tedy že se zde do domu někdo zřejmě vloupal. Pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu byla na místo přivolána hlídka policie, které byla událost předána k provedení následného šetření.
V čase 16:35 bylo na linku 156 přijato oznámení, že v restauraci, která se nachází nedaleko Karlova náměstí, došlo k potyčce mezi hosty. Na místo se dostavila hlídka MP, zde byl zjištěn muž, který měl krvácivé poranění levého obočí. Ihned byla na místo přivolána RZS Kolín, která muže převezla na ošetření na chirurgickou ambulanci v Kolíně. V muži byl zjištěn občan Slovenské národnosti, který na místě popřel fyzické napadení a uvedl, že vlivem lehké podnapilosti upadl a zranění si způsobil sám. Vzhledem k tomu, že nikdo nic nechtěl oznamovat, strážníci místo opustili.
V čase 21:58 požádal operační OO PČR o výjezd hlídky MP k jim oznámené události, kdy se mají dva partneři hlasitě dohadovat u jednoho z domů v Masarykově ulici. Strážníci na místě zjistili, že se pouze jedná o hlasité domlouvání si dalšího průběhu večera od partnerské dvojice, kdy žena nevěděla, zda má strávit večer se svým současným přítelem, na místě přítomným, popřípadě se svým „ex“. Hlídkou byli oba poučeni o zmírnění hlasitého projevu. Informace o tom, jak se žena rozhodla, není strážníkům známa.

Úterý, 8. červen 2021

V čase 8:28 hodin oznámil na linku 156 pracovník jednoho zdejšího sběrného místa, že mu někdo před vrata provozovny vysypal nějaký nepořádek. Ten tvořily odpadky a staré oblečení. Hlídka MP na místě zjistila, že se v odpadcích nacházejí staré dokumenty a složenky. S těmito indiciemi by se zaručeně strážníci stali nejlepším týmem v soutěži o „Pevnost Boyard“, protože nebylo těžké podezřelou osobu nalézt. Muž, kterého hlídka na adrese kontaktovala, se k výše uvedenému doznal. Po dořešení události byl nepořádek mužem uklizen.
Osladit si život nakradenými cukrovinkami si chtěl muž z Čáslavi. Zboží v hodnotě 606 Kč odcizil v Bille na ulici Seifertova. Sladkosti uschoval do batohu a prošel za pokladní zónu s úmyslem, že „nakoupí za pět prstů“. Strážníci jeho snahu ocenili uložením pokuty.

Pondělí, 7. červen 2021

Při kontrolní činnosti v ulici Roháčova se na hlídku MP, v čase 13:30, obrátila nešťastná paní. Uvedla, že jí odešel z domu manžel, který, z důvodu nemoci, trpí ztrátou orientace a paměti. Paní uvedla popis manžela, který poté obdržely všechny přítomné hlídky MP. Okolo třetí hodiny naštěstí pána našla rodina.

Neděle, 6. červen 2021

Při kontrolní činnosti u Oblastní nemocnice Kolín nalezla hlídka strážníků peněženku s doklady a drobnou hotovostí. Strážníci zjistili prostřednictvím policie, že peněženka není hlášená jako odcizená. Poté, co zjistili kontakt na majitele, byl hlídkou vyrozuměn a věc mu byla, po nezbytné administrativě, následně navrácena.

Sobota, 5. červen 2021

V čase 8:35 oznámil na linku 156 občan, který uvedl, že mu nějaká stavební firma ušpinila vozidlo. Hlídka na místě, jednalo se o jednu z ulic v části Kolín 4, kontaktovala oznamovatele a provedla šetření ohledně stavební firmy. Oznamovatel byl následně poučen, jak může v dané situaci postupovat. Odpovědná osoba firmy, provádějící stavební úpravy, byla rovněž poučena, aby dále nedocházelo k případnému dalšímu znečišťování. Následně byl také kontaktován majitel nemovitosti. Vzhledem k tomu, že toto oznamovateli postačilo, a nechtěl dále již věc řešit, strážníci místo opustili.
Zlodějka z Kolína si zřejmě svým jednáním zajistila, na určitou dobu, stravu a nocleh ve vězení, neboť byla pravomocně, v posledních třech letech, odsouzena pro majetkový trestný čin. V Penny Marketu odcizila 2 ks mycího prostředku Jar a pánské spodní prádlo, zboží v celkové hodnotě 589,60 Kč ukryla do tašky, poté prošla pokladní zónou bez jeho zaplacení. Vzhledem k tomu, že narkomanka neměla u sebe doklad totožnosti, byla předvedena na policii k jejímu zjištění. Pro výše uvedený důvod, tedy podezření ze spáchání trestného činu, si ženu od strážníků převzal službu konající policista k provedení dalších opatření.
V čase 20:14 oznámil na linku 156 rozhořčený občan, že na dětském hřišti v ulici Březinova sedí omladina, která se tam chová hlučně a hlasitě vyhrává nějakou muziku. Na místo byla vyslána hlídka MP, strážníci na místě skupince mladých lidí otcovsky domluvili, aby se chovali ohleduplněji. Hudební produkce byla ukončena, mládežníci místo opustili, aby nezavdávali příčinu k případným dalším stížnostem.

Pátek, 4. červen 2021

Krátce před 22. hodinou oznámil na linku 156 anonym, že skokem pod vlak chce ukončit život. Jednalo se o muže, který přímo požádal, aby operační MP vyrozuměl telefonicky o jeho úmyslu jeho bývalou dívku. Operační MP kontaktoval dívku, ta uvedla popis muže - jejího bývalého přítele, který ji toto neustále volá. Jako pravděpodobné místo, kde by mohl chtít ukončit život, uvedla přejezd v ulici Tovární. Na místo byla okamžitě vyslána autohlídka MP a vyrozuměna policie. Strážníci muže uvedeného popisu nalezli v kolejišti, cca 200 m od přejezdu. Na místo byla také přivolána ZZS. Poté, co se na místo dostavila hlídka Policie České republiky, jí strážníci událost předali k provedení dalších opatření.

Úterý, 1. červen 2021

V čase 14:50 hodin oznámila na linku 156 paní z ulice Rimavské Soboty, že zde u kontejnerů leží dvě uhynulé veverky. Hlídka MP na místě provedla šetření, zda se ještě v okolí nenachází jiná uhynulá zvířata, naštěstí s negativním výsledkem. Paní hlídce strážníků sdělila, že v poslední době zde našla mrtvé kalouse, a proto se domnívá, zda někdo tato zvířata neotrávil. Strážníci mrtvá zvířata uložili do igelitového pytle. Událost byla, pro podezření ze spáchání trestného činu, předána PČR.